Ангелинка
Епитетите, чрез които е изграден въображаемият образ на Дъмша – “приказен”, “прекрасен”, “усмихнат” разкриват представата за едно неземно създание, в което красотата и добротата са в хармония. За децата образът на далечната роднина олицетворява чистотата и добродетелността. Потребността на малчуганите от обич поражда истинска надпревара за място в сърцето на приказната вълшебница. Леля Дъмша се превръща в мярка за добро и зло, в нравствена цел, към която децата се стремят. Метафоричните образи “светото знаме” и “светъл идеал” сакрализират образа на далечната роднина – олицетворение на добродетелност, нравственост и морал.
-
ВЪОБРАЖАЕМИЯТ ОБРАЗ НА АНГЕЛИНКА - Детското въображение, издигнало леля Дъмша на небето върху слънчев трон, поставя до нея дъщеря й Ангелинка. Нейният образ също е идеализиран. Тя носи името на безплътните небесни вестители на божественото. Ангелинка е име, които предизвиква представата за небесно създание, момиче – “кротко и добро, русокосо като звездица”. Сравнението изразява усета за красотата на видимия свят, но и за извисеността, недостъпността на небесата. Високото небесно пространство символизира чистотата и светостта на образа на малкото момиченце в съзнанието на децата. Представата за дъщерята на леля Дъмша е изградена с много светлина, която е знак за физическо и духовно съвършенство. Дори името на детето и умалителната форма внушават нежност, ангелска чистота, доброта и святост.
Ликът на Ангелинка се изгражда чрез два образни лайтмотива – белият цвят и светлината. В образната система на народната традиция и християнската култура
Други реферати:
Цени и ценообразуване-същност и място на цените в пазарната среда
Предмет на икономикса, основни икономически проблеми
Стратегически аспекти на иновационната дейност
Подходи и методи, приложими на МСП
Световно стопанство и глобална географска система
Изтегли реферата