Ангелинка
-
ЧУДНИТЕ ПЛАНИНСКИ НОЩИ – Разказът изобразява поезията на първичното сливане с природата. Романтичните планински картини и звуци, тайнственото нощно обкръжение и загадъчните разкази за вълшебства и магии събуждат въображението на пастирчето, което е опиянено от красотата на природата, от играта на огъня, от “белите звезди” по “синия небесен купол”. “Върховното планинско мълчание”, нарушавано от “тайнствените гласове на нощните птици” и от “лекия шум на самодивските хора” – всичко подхранва въображението и мечтата на малкия герой и той се вижда в ролята на юначен покровител, който спасява беззащитната Ангелинка. Наред с вълшебните приказки криле на въображението му дават християнските притчи и образите от църковните стенописи. Мечтите на пастирчето разкриват порива към необикновеното, знак са за прехода от детството към юношеството, за порива на първата любов блян. Писателят умело вниква в душевното състояние на момчето, в неговите трепети и отново прибягва до наученото от приказките за змейове и лоши магии, за да подчертае колко силни са тези пориви към “царицата” на юношеските фантазии.
Изображението на нощите край огъня се изгражда чрез контраста между светлината и тъмнината, чрез противопоставянето на образите на мълчаливия съзерцател и на разказвачите.
-
ВЕСТТА ЗА ГОСТУВАНЕТО НА ГРАЖДАНКИТЕ – С много вълнение и трепетно очакване е свързано съобщението за гостуването на леля Дъмша и Ангелинка. Героят – разказвач за първи път се усеща чужд в благословения селски дом, когато разбира, че името му не е спомената в краткото писмо от столицата. Той изживява бурната смяна на щастие и нещастие, страда, усеща се отхвърлен, приземен. Отнета му е мечтата и се чувства осиротял сякаш за втори път.Авторът описва драматичното му състояние на фона на радостните приготовления в дома на леля Станка. Но дори и този сюжетен момент е просветлен от хумор и ирония, разкриващи наличието на друга гледна точка. Психологическото състояние на момчето е представено чрез трагикомичните му жестове. Изповедникът на болките му е магарето,, а изповедалнята – оборът.
-
ОБРАЗЪТ НА ЛЕЛЯ СТАНКА – Тъгата на момчето е краткотрайна. В дома на леля Станка – въплъщение на хармонията и реда – всяка несправедливост се отстранява. Селската жена бързо разсейва съмненията на момчето – тя поръчва на пастирчето да се върне в селото, за да се види с гостенките. Образът й – източник на първите и най-силни импулси при формирането на въображаемата представа за тях, е
Други реферати:
Конструкционна якост
Корабни електрически системи
Корабни електрозадвижвания
Корабно електрообзавеждане и автоматика
Криптография (пищов)
Изтегли реферата