Бронхиектазна болест
Бронхиектазна болест
/ Morbus bronchiectaticus /
Определение: Бронхиектазната болест представлява трайно и необратимо вродено или придобито разширение на големи и средни бронхи (лобови, лобулови и сегментни бронхи) Разширението е торбовидно, цилиндрично или смесено. Най-често бронхиектазиите са разположени в долните лобове на белите дробове. Много често те се възпаляват и тогава говорим за бронхиектазна болест, като бронхиалната стена и околната тъкан са възпалени. Като последствие от хроничен бронхит или като вродена аномалия се срещат торбовидни разширения на малките бронхиални клончета. В тези разширени бронхи се събира много секрет, затруднява се правилната въздушна циркулация. При бронхиектазиите наблюдаваме, особено сутрин, отделяне на изключително големи количества храчки. В медицинската литература това голямо количество се означава много сполучливо, макар и не много красиво, като експекторация „с пълна уста". Заболяването се причинява от разнообразни фактори - остри и хронични възпаления на бронхите, вродени или придобити аномалии и запушвания на бронхите и други.
Като усложнения могат да възникнат пневмонии, белодробни кръвоизливи, отравяне на кръвта, мозъчни абсцеси и други увреждания.
Етиология и патогенеза: Бронхиектазиите биват:
І. Вродени:
1. Първични бронхиектазии – дължат се на вродени аномалии на бронхиалното дърво. Значение имат вирусни заболявания на майката, прекарани в първите месеци на бременността.
2. Вторични бронхиектазии – срещат се при:
- синдром на Mounierr-Kuhn (трахеобронхомегалия) – липсва хрущял на бронхиалната стена;
- бронхомалация (Campbell syndrome);
- белодробна секвестрация;
- синдром на Kartagener (цилиарна дискинезия) Налице е синуит, бронхиектазии и декстрокардия. Има дискинезия на цилиите и се нарушава транспорта на мукус към горните дихателни пътища;
- муковисцидоза (кистична фиброза);
- имунодефицитни състояния – хипогамаглобулинемия.
ІІ. Придобити бронхиектазии – възникват при:
1. Белодробни инфекции – хроничен бронхит, бронхиолит, пневмонии, туберкулоза и др. Налице е некротизиращо възпаление на бронхиалната стена, настъпва разширение на бронхите. В детска възраст значение имат инфекциозни заболявания като коклюш, морбили, грип.
2. Бронхиална обструкция от чуждо тяло, тумори, от увеличени вътрегръдни лимфни
Други реферати:
Отчитане на финансовите средства
Отчитане на разчетите с персонала, ДОО и здравно осигуряване
Оценяване и калкулиране
Лекции по теория на счетоводството
Нетен и брутен оборотен капитал
Изтегли реферата