Бронхиектазна болест
-дишането
до подобряване на състоянието
-теглото.
-да се спазва постелния режим
-да се спазват предписаните назначения
М.с. поствя пациента в ортопнеично положение на тялото,осигурява чист въздух.При залежаване на болните –ежвдневна хигиенна обработка на кожата за избягванване на декубитуси /обтриване със спирт,талкиране и др.
Довършване на лечебния процес и проследяване
Контролните консултативни прегледи след изписване на пациента се отразяват в специален дневник/журнал за прегледи, който се съхранява в диагностично-консултативния блок на лечебното заведение – изпълнител на болнична помощ.
При диагноза включена в Наредбата за диспансеризация, пациентът се насочва за диспансерно наблюдение, съгласно изискванията на същата.
Прогнозата на неусложнените бронхиектазии е добра. Прогнозата при възпалените бронхоектазии и при усложнения (пневмония, абсцес, амилоидоза и други) е сериозна и неблагоприятна.
Профилактиката се състои в избягване на предразполагащи и инфекциозни фактори, които предизвикват възпалителен процес. Препоръчват се закалителни и физикални процедури. Забранява се тютюнопушенето. Предприема се санация на инфекциозни огнища (тонзилит, синуит, отит, зъбен гранулом и други).
7
Други реферати:
САЩ и СССР през Студената война. По-спокоен ли е бил светът
Средновековна България
Последици от Втората световна война
Помпей
Тайпинско възстание
Изтегли реферата