Църквата Св. София
Цялата горна постройка е направена от тухли и хоросан, а градежа на стените е изключително правилен и равномерен, което се дължи на еднаквата големина на тухлите. При по-късни поправки на църквата обаче, градежът на стените е разнокачествен ,тъй като са употребявани по-малки и по-тънки тухли с различни размери.
Установени са, условно казано, няколко главни строителни периода, които са оставили своя отпечатък върху постройката. Те се характеризират главно с различния материал, употребяван в градежа и с различния начин, по който са третирани прозорците. Всеки период съответства на една епоха, в течение на която често са се налагали поправки и са се строили пристройки.
Първият строителен период отговаря на първоначалната постройка на църквата.
Вторият – се характеризира с това, че някои от прозорците са били умалени на височина, а други изцяло запушени, без да се изменя първоначалната им форма. Сигурно е, че този период е предшествал турското владичество и преустройството на църквата в джамия, тъй като дотогава не се срещат никакви турски елементи. Употребяваният строителен материал отново е бил тухли и хоросан.
Третият период е вече турски. Отличава се с изключително солиден и правилен градеж от камъни и тухли. Прозорците са били умалени още повече и са им били направени украсени, заострени сводове. На същия период се дължат и внимателно направените облицовки на стените.
Четвъртият период е също турски, но се отличава с голяма немарливост в градежа, който навсякъде е неравномерен, слаб и набързо извършен.
Други реферати:
Обща характеристика на ситемите с изкуствен интелект
Операционни системи
Системи за отдалечено управление. Управление от средата на Internet
Предпоставки и принципи на изграждане
Софтуерни технологии
Изтегли реферата