Финансово-управленски решения и счетоводни трактовки при избора на оценка на емитираните акции
Структурата на понятието „изискуема норма на доход” се състои от три неща:
-
Основен лихвен процент на централната банка – носи на инвеститора стандартна норма на доход, която е сравнима с алтернативни безрискови вложения във финансови активи, без да се отчита влиянието на инфлацията;
-
Инфлационна премия – компенсира инвеститора за загубата в покупателната сила на неговата инвестиция, но без той да поема никакъв риск;
-
Премия за риск – определя мястото на личната капиталова инвестиция в една скала, ранжираща различните финансови инструменти според степента на риск, който поема инвеститора.
Има връзки между изискуемата норма на доход (ИНД) и дохода (Д), който осигурява дружеството за всяка една инвестиция в акции:
ИНД = Д => Е Ст = Н Ст
ИНД > Д => Е Ст < Н Ст => финансовият инструмент се продава с отстъпка; тази отстъпка трябва да компенсира инвеститора за невъзможността му да получи от дружеството желания и очакван от него доход.
ИНД < Д => Е Ст > Н Ст => финансовият инструмент се продава с премия над номиналната стойност на акцията; тази премия се разглежда като цена, която инвеститорът е склонен да заплати за това, че дружеството му осигурява доход, по-висок от очаквания от него.
Отношението между емисионната стойност като цяло и изискуемата норма на доход, в резултат на която връзка произтичат финансово-счетоводните категории премии и отстъпки от номиналната стойност, може да се представи следната графика:
-
Счетоводна трактовка на разликата между номиналната и емисионната стойност
Премията при емисия на акции се свързва с някои основни формулировки:
-
Математически изразена, тя е положителната разлика между емисионната и номиналната стойност на акцията.
-
Като финансова категория прямията възниква в резултат на положителната разлика между по-ниската изискуема норма на доход и по-високия доход, който осигурява дружеството. В този смисъл тя е цена на добавъчния доход, който получава от инвеститора.
-
Премията може да се разглежда и като разлика между номиналната стойност на всяка една единица ОК и нейния вътрешен имуществен еквивалент (ВИЕ).
Други реферати:
Пазарни основи на ценообразуването. Потребителско търсене и ценови метаморфози
Публични финанси
Търговски кредит
Централна банка и централно банкерство ЦБ банка на банките, функции на ЦБ
Продажба и ползване на лизинг
Изтегли реферата