Генерална съвкупност
Изход от тази неяснота се намира в генералната съвкупност интервални оценки . Тесе получават като се обедини точковата оценка и оценката на стохастичната грешка на точковата оценка.
С помоща на интервалната оценка се определят границите в които може да се твърди че се намира действителното(истнското)значение на изследваното съвкупностно сойство-измерено с някакъв показател. Тожа се пражи с определена гаранционна вероятност(P).Теорията на извадковите изследвания е разработена от правила процедури които позволяват при осъщесрвяване на случайна извадка да се оцени размера на стохастичната грешка на получената точкова оценка.Тоба се прави по съответна формула
Освен стохастични грешки при всяко емпирично изследване могат да се допуснат и нестохастични грешки.
Нстохастични грешки –те се проявяват както при извадковите така и при изчерпателните изследвания. За съжаление техните проявленияне не са формулирани както например е формулиран общия закаон на стохастичните грешки при извадковото изследване, поради което те се описват и установяват по обем и направление но не могат да се правят изчисления за очкваните им размери.
Нестохастичните грешки от своя страна се разделят на:
-
несистематични;
-
систематични;
-
груби ( големи отклонения);
Първите са такива каквито се допускат както във едната така и в другата посока спрямо значенията на променливите. Обикновенно те се поддаеатна тенденцията по броя и величината си взаимно да се компенсират поради което не се отразяват върху някои от изчисляваните свободни показатели.
Вторите са такива каквито се допускат многократно само в дна посока...
Третите грешки рязко се различават спряма грешките на променливата, обаче ясно се усвояват когата се разгледат едномерните разпределения по аден апроменлива.
Други реферати:
Рампите и преходно-нивоизравнителните съоръжения
Технологии за заваряване
Прихващане на разговори и сигнали
Спирачна система с пневматично задвижване на АТТ
Представяне на информацията в дискретен вид. Бройни системи
Изтегли реферата