Лекция по икономическа социология
ОРГАНИЗАЦИИТЕ В ИК. ЖИВОТ НА ОБЩЕСТВОТО
(въпр. 24 и 25)
-
Възникване на организациите (орг.)
Орг. е продукт на капиталистическия начин на производство и на модерните икономики. Прединдустриалните (докапиталистически) човешки обединения са се формирали по два признака:
-
По силата на традицията – чрез предаване на богатство, титли, владения, власт. Човешките обединения са били: клан, род, фамилия, феод и фратрия (част от племето с най-силно влияние).
-
Чрез господството на харизматичната личност – формират се човешки обединения, в които се признават свръхчовешките качества и способности или има култ към определени личности – военачалници, шамани, гадатели и др. Човешките обединения по този признак са военни, религиозни, религиозно-военни, гражданско-военни организации.
Капитализмът създава нов тип соц. орг., качествено различни от докапиталистическите. Орг. при капитализма са продукт на разделението на труда, подчиняват се на дисциплина, ефективност, рационалност и др. Създават се от закона и се подчиняват на закона.
-
Същност и характерни черти на орг.
Понятието орг. е от латински произход и означава подреждане, устройство, свързване и т.н.
Същността на орг. е, че тя е съзнателно човешко обединение, създадено на основата на разделението на труда с определена цел. Има собствена структура, статут и йерархия и изпълнява определена обществена дейност.
Понятието има две значения:
-
Орг. като човешко обединение – представляват ведомства, предприятия, фирми, агенции и т.н. Те имат собствена структура, статут, йерархия.
-
Като кооперация на труда и начин на изпълнение на даден вид работа, напр. научна, бригадна, спортна и др. орг. на труда.
Характерни черти на орг.:
-
Посредством нея се обединяват съвкупност от хора или хора и вещи (машини, съоръжения) за изпълнение на опредлени цели и осъществяване на дейности.
-
Орг. осигурява изпълнението на планове, програми, решения по време и място и с необходимите финансови средства.
-
Орг. координира усилията на изпълнителите, отстранява грешки и недостатъци и подобрява методите на работа.
-
Орг. се създава на основата на кооперацията и разделението на труда и същевременно изразява специализиране и коопериране (с др. орг.).
-
Орг. има собствена структура, йерархия, членски състав и ръководни органи.
-
Тя има изменчив характер – може да се подобрява и осъвършенства.
-
Всяка орг. има власт, стратегия и цели:
-
Властта в орг. означава обединяване и сплотяване на личности и групи за достигане на определени резултати, поради което едни лица налагат волята си над други.
-
Целите са производство на материални блага и духовни ценности за задоволяване потребностите на хората.
-
Стратегия – курс на действие в бъдещето.
Видове орг.:
-
Според обхвата – микро, мезо, макро орг.
-
Според предмета на дейност – ик., соц., транспортни, търговски и т.н.
-
Според начина на създаване – формални и неформални.
-
Други видове:
-
Принудителни – лагери, затвори, общежития.
-
Утилитарни – с практическо предназначение – предимно търговски, земеделски и фирми за производство на стоки за потребление.
-
Нормотворчески – изработват и издават закони, указа, решения, актове и т.н.
-
Ик. орг. и тяхната соц. роля
-
Определение – вид соц. орг., която притежава същите характерни черти, но се създава и функционира в ик. среда и има предимно ик. резултати.
-
Роля:
-
Ик. орг. осигурява функционирането и развитието на ик. сфера на обществото. Ик. на всяка страна съществува само чрез ик. орг.
-
Други реферати:
Класицизмът
Европа като културно пространство
Музика и креативност
Култура на България
Виното, траките и Старосел
Изтегли реферата