Лириката на Пенчо Славейков
Копнежната лиричност на Пенчо-Славейковата поезия е не само индивидуален порив на духа към красивата стилизирана безбрежност на поетичния блян, но и естетически филтрирана болка след преживяна криза на духа. Тя е красивата материализация на пречистената от страданието човешка душевност, намерила сили да се издигне над депресивните въртопи на творческия психологичен кризис.
Копнежът на духа е част от свръхусилието на волята. Раздвоени и противопоставени, тези психомеханизми на творческия процес започват да рушат личностното равновесие на твореца. Появяват се диспропорциите на човешко творческо съзнание, което възприема и оценява болезнено страданието на духа по непостигнатите простори на творческия идеал - като криза на твореца и психологичен срив на личността.
Свръхусилието на волята и копнежната лиричност на духа изплитат психограмата от настроения и чувства, като вътрешна философска плът, на страдащата, но търсеща изход от страданието, човешка творческа мисъл в Пенчо-Славейковата творба „Cis Moll”, публикувана през 1892 година в списание „Мисъл”.
Своеобразната Пенчо-Славейкова съзерцателна поетична визия за твореца и света изгражда постоянната поетична константа на пристрастно, но статично изразено чрез третоличната местоименна форма „той” - авторово отношение:
Отмахна той завесите и тихо застана пред отворений прозорец.
В тези уводни стихове ясно проличават две основни тенденции от поетиката на Пенчо Славейков. Първата посока за внушение е свързана с общата условна проекция на поетичното съзерцание, което има своя метафорична рамка: „отворений прозорец”. Като вътрешно съдържание на лиричните внушения ясно се долавя копнежността, която струи от художественото пространство на метафоричния образ „отворений прозорец”, рамкиран вече чрез съзерцанието.
„Прозорецът” е началната, отправна точка на авторовото поетично съзерцание към външния свят, но и тайният „ключ” към невидимите пространства на творческата вселена на АЗ-а, където властват съзерцанието и копнежът: Отмахна той завесите... Тайникът на душата е „отворен” към „света. Но точно в мига, в който творческият личностен АЗ обръща духовен взор към действителността и чака неговото дихание да го обгърне през „отворения прозорец”, съзерцателен унес изпълва художественото пространство на поетичния образ „отворений прозорец”. Именно там, в неговия вътрешен обем, се срещат лирическият АЗ, дирещ света, и съзерцателният покой на вглъбената поетична мисъл. Съзерцателният Пенчо-Славейков психологизъм е художествена същност на активно мисловно движение: отвън-навътре. Мисловните прозрения натежават и поетичното съзерцание достига до неподозирани вътрешни пространства на духа. Той, от своя страна, копнее да „види” света отвъд „отворений прозорец”.
Така в пространството на „отворений прозорец” се срещат копнежът на духа и съзерцанието на мисълта. Слети, те изразяват духовната драма на мисълта. Лирическият АЗ съзерцава духовния пейзаж на мисловните си терзания чрез реалния образ на „видяна” в копнежен унес природна картина: „Тайнствена и чудна лятна нощ полъхваше с дихание си морно, и леяха над сънний мир приветно сияние рой трепетни звездици;” Поетическото действие навлиза в одухотворените, пейзажно изразени пространства на съзнанието. То е изпълнено със съзерцание. За миг е откъснато от действителността. Тревогата на духа от „морно дихание” се превръща в „сияние”. Ясно припламва тревогата на мисълта като „рой трепетни звездици”. Зараждащият се творчески кризис търси изход - възможност да излее тревожните дихания на мисъл, която копнее за необхватен духовен хоризонт. Натам е зареян творческият поглед на АЗ-а, който търси духовната светлина на своя естетически блян, но съзира в копнежния унес на мисълта неговата драма - зараждащата се трагедия на духа. Пенчо-Славейковият лиричен АЗ съзерцава трагичния блян на изпадналия в криза творец: „...леяха над сънний мир приветно сияние
Други реферати:
Взаимната блокировка deadlock
Видеотелефония
Видове web-базирани приложения
Видове компютърни шини
Видове мрежи
Изтегли реферата