На прощаване
Драматичната робска действителност, поставя пред истинските българи въпроса за правилния житейски избор - участие и готовност за саможертва в борбата за свободата на отечеството.
В съкровената си изповед пред майката - лирическият герой представя категорично своите основания защо избира пътя на борбата. Той е убеден, че неговият житейски избор е правилен, защото е породен от честната и всеотдайна любов към народа, когото иска да види свободен; нетърпимостта към чуждото владичество и омразата към тираните.
Отношението към робската действителност намира израз в сродните думи: „кълни”, „проклинай”. Съчетани с поетични обръщения към майката, те призовават към действеност, към активно разбиране. Прилагателните „черна” (цвета на робството, тъгата, смъртта), „турска” (конкретност на историческата действителност) обогатяват представата за времето.
Емигрантската съдба на героя е описана с глагола „пропъди”, а картината на изгнанието образно и емоционално изпъква с изразите: „прокуда”, „тежка чужбина”. Горчива е съдбата на свободолюбивите млади българи, за които в поробеното отечество няма място:да ходим, да се скитаме немили, клети, недраги!.
Отвъд границата между чуждата и родната земя - „тиха бяла Дунава" - е Отечеството, но и изпитанията на борбата и смъртта за свобода.
Представата за родното и за близките е въведена с анафората „там” - мястото на израстване, място, където е оставил „либе хубаво” (инверсия) „баща и братя”. Сродните думи „черни чернеят” отново са асоциация за неизбежните страдания и смърт, за горчивината и болката в сърцата на близките. Предусещането за скорошния път на борбата за свобода отново поражда силна емоция, предадена с възклицанието „ах". Майката е „юнашка” (инверсия) и ще разбере своя син със сърце „юнашко”. Нейната мъка е смекчена донякъде с красиво изречената молба за прошка - „прости ме”/ и веч прощавай” Прошката е необходима като благословия, защото връщане от поетия житейски път няма - „веч”, „нарамих”, „тичам”. Съчетанието на различни глаголни времена разкрива динамиката на преживяванията - настоящето и бъдещето на героя са изцяло подчинени на идеята за служба на народа („на глас тичам народен”). Всичко в тази част от поемата издава нетърпението, действеността, усещането за предстоящата борба.
Контрастното съчетание на понятията „народен” и „врагът” обобщава причините, които карат бунтовника самоотвержено да поеме пътя на борбата. Този път не води към родното и дома, а към смъртта в тяхна защита. Борбата е в името на свободата на близките му, на целия народ, „за мило, за драго”.
Изходът от предстоящите битки с врага е въпрос на съдба и чест. Сабята е символ на борбата, атрибут на съпротивата. Участието в борбата за свободата на народа е въпрос на смелост и жертвоготовност.
пък... каквото сабя покаже,
и честта, майко, юнашка!
Борбата за свободата на отечеството е достоен избор. Аргументите за него, които привежда лирическият герой, подготвят очакването за подвиг, геройска смърт и безсмъртие.
Последното четиристишие на творбата:
Други реферати:
Антропогенни ресурси на Турция
Варна като туристическа дестинация
Ваканционно селище Елените
Батак-аниматорска програма
Гранд хотел Казанлък
Изтегли реферата