Реферат за Република Унгария
3.Подножието на Алпите;
4.Трансдунавието (Дунантул), т. е. западноунгарската хълмиста покрайнина;
5.Трансдунавската (Дунантулската) среднопланинска област;
6.Северните средновисоки планини.
Това затворено от Карпатите и от по-ниските части на Алпите пространство по естествен начин – чрез реката Дунав - се свързва със съседните региони на Континента. Дунав пресича Карпатите при Девен (Девен, Словакия) през т. нар. „Девенска врата". В пределите на Карпатския басейн от реката се отделят странични ръкави - Малкият Дунав ( на словашка територия) и Моишонски Дунав (на унгарска територия). В Средния Дунав (от Виена до Железните врата) се вливат - с малки изключения - всичките реки на региона.
Веригата на Карпатите съдържа кристал, варовик, вулканични образувания и др. Тя се дели на Северозападни, Източни и Южни Карпати.
Планините в северната част на страната са Матра с най-висок връх Кекешетьо /1015 м/, Вюк /959 м/ и Земилен. В средната част на страната са планините Ваконь, Вертеш и Вишеград, високи до 700 м, а на юг- планината Мечек /682 м/. На 15 км от Мишколп е най-голямата пещера Агтелек, дълга 22 км. В нея се намира считаният за най-голям в света сталагмит "Телескоп" висок 25 м.
Климат
Заедно с другите природо-географски дадености, климатът е от много важните фактори, които обуславят стопанската дейност, начина на живот и дори манталитета на обитателите. Първата метеорологична станция в Унгария е организирана - като част от широка европейска мрежа – през 1780 г. в град Буда. Данните, отнасящи се до климатичното състояние на страната, се измерват повече от 200 години.
Други реферати:
Същност и видове трудови пазари
Управление на човешките ресурси
Икономика на труда (Пищови)
Лекции по Икономика на труда при доц. Харалампи Кринков
Управление на човешките ресурси (пищови)
Изтегли реферата