Стратегически анализи на външната среда на организацията
Стратегически анализи на външната среда на организацията
1.Същност, задачи и етапи на статистическия анализ.
Статистическия анализ е приложение на статистическите методи за обработка на статистически данни, получени при наблюдението, групировката и сводката и за изучаване на производни статистически величини и тяхното тълкуване, с цел разкриване на същността, състоянието, тенденциите, закономерностите и зависимостите между изучаваните явления.
Етапите на статистическия анализ са: предварителен, изчислителен и тълкувателен.
-
При предварителния етап в зависимост от особеностите на изследваните явления и целта на изучаване се конструират система от количествени измерители. Обикновено те се изразяват в статистико - математически форми.
-
Изчислителен етап: чрез него се изчисляват не само междинни но и производни статистически величини, а също така крайни и основни резултати от анализа.
-
Тълкувателен етап: въз основа на получените резултати и тяхното сравнение може да се стигне до определени изводи и заключения.
В зависимост от поставените цели и задачи статистическият анализ бива: описателен, диагностичен, прогностичен и номографичен.
-
При описателния анализ се дава описателна характеристика с помоща на производни величинини за определено място и време. През този етап не се търсят причините, които пораждат установените закономерности.
-
При диагностичния анализ се разкриват и обясняват причините, които прождат варирането на единиците по значенията на даден признак. Тук се прилагат методите на индексния факторен анализ, на дисперсионния анализ, на корелационния анализ, на регресионния анализ.
-
Чрез прогностичния анализ се предвижда изменението на явлението в бъдеще. Прогнозата се разработва във варианти (песимистичен, усреднителен и оптимистичен).
-
При номографичния анализ се установяват присъщите на дадената съвкупност закономерности и тяхното количествено изразяване, ако действително съществува предполаганата от нас закономерност. Откритите закономерности са от теоретичен вид.
2.Основни направления на статистическия анализ.
-
Статистическия анализ на разпределението на единиците на съвкупността по интересуващите ни признаци. Чрез този анализ се установяват обобщаващи количествени характеристики за центъра на разпределението, варирането и формата на разпределение. Това направление на анализа дава възможност да се разкрие общото, типичното, закономерното в съвкупността като цяло. Разкрива се вътрешната структура, териториална локализация, степента на концентриране и диференциация на изследваните масови явления.
-
Статистически анализ на динамиката на явленията. При това направление се установява скоростта на изменение, колебания и т.н.
Други реферати:
Тест по Обща патология-Дегенерации
Тест по социална медицина
Тест по физиология
Цени и ценообразуване
Тест по борси
Изтегли реферата