Технически науки
Тема 1.
Структура на микропроцесорна система, магистрали, буфериране. Различия между универсални компютри и микропроцесорни системи за контрол и управление (вградени системи). Вътрешна структура на микропроцесора. Архитектура и класификация на микропроцесорите. Методи за адресиране. Методи и средства за повишаване на производителността на микропроцесорите и микропроцесорните системи - кеш-памет, конвейр, RISC архитектура, паралелна обработка, съпроцесори. - 4 ч.
Основните съставни части на една микропроцесорна (вградена) система, както и на всеки универсален компютър са (фиг 1.1):
-
(централен) процесор/микропроцесор;
-
памет (постоянна и оперативна, за данни и за програми);
-
периферен интерфейс (осигуряващ връзката чрез периферните устройства. с външния свят - наблюдаваните и управлявани обекти и оператора).
Условно периферните (входно-изходните) устройства не са включени в блоковата функционална схема на микрокомпютъра. Това съответства на идеята за относителната универсалност на микрокомпютрите, в т.ч. и на вградените микрокомпютри, които се предлагат в много случаи като завършени изделия с възможност за различни конкретни приложения. Броят и видът на периферните устройства се определя от приложението.
Фигура 1.1
Връзката между съставните части на системата става през вътрешносистемен интерфейс - магистрали за адреси, данни и управление. В големите системи микропроцесорът, паметите и периферните (интерфейсните) схеми се свързват не непосредствено към линиите на магистралата, а чрез еднопосочни и двупосочни буфери, които повишават товароспособността на техните изводите.
Други реферати:
Теория на парите и кредита-пищови
Тест по управление на местните финанси
Тест по финансов и данъчен контрол
Техники на данъчно облагане
Финанси
Изтегли реферата