Видове анемии
Анемии
Поради изразена неустойчивост на кръвотворната система у кърмачета и деца към различните външни и вътрешни вредни влияния анемиите се срещат често в детството.
При паралелно намаляване на Hb и еритроцитите анемията се определя като нормохромна или изохромна. При по-силно намаляване на Hb анемията се определя като хипохромна: еритроцитите съдържат по-малко хемоглобин. В случаите, при които хемоглобинът намалява в по-слаба степен в сравнвние с еритроцитите, анемията се определя като хиперхромна: еритроцитите съдържат повече хемоглобин. Намаляването както на еритроцитите, така и на хемоглобина води до нарушаване на окислителните процеси в организма, които са от изключително важно значение за растящия организъм.
Основна клинична проява при всички анемии е изразената в различна степен бледост на кожата и видимите лигавици. Наред с това могат да се наблюдават и останалите симптоми-безапетитие, отпадналост, намалена физическа активност, учестено дишане, шум на сърцето поради ускоряване на кръвния ток и увеличаване на ударния сърдечен обем. У децата клиничното протичане на анемиите е по-разнообразно, отколкото у възрастните. Продължителните анемии се отразяват и на физическото развитие на детето, като се наблюдава т. Нар. Кръвен инфантилизъм.
Етиологична класификация разпределя анемиите в детска възраст в четири групи:
1. хипорегенераторни;
2. недоимъчни;
3. хемолитични;
4. постхеморагични.
Анемии могат да се наблюдават през всички периоди на детството.
Други реферати:
Специфика на индустриалния преврат в Русия
Световната икономика в следвоенното десетилетие
Предмет, метод и задачи. Периодизация на стопанскоисторическия процес
Следвоенно възтановяване на световното стопанство (1919–1929)
Стопанството на Англия и Франция
Изтегли реферата